تصویر شاخص- آموزش خرید کامیونت های جک آرین دیزل در بورس کالا - بهمن 1402

راهنمای قدم به قدم خرید کامیونت‌های جک آرین دیزل در بورس کالای ایران

 چنانچه تمایل به خواندن آموزش متنی ندارید می توانید فیلم آموزشی راهنمای قدم به قدم خرید کامیونت‌های جک آرین دیزل از طریق بورس کالا مشاهده کنید.

قدم اول: احراز هویت در سامانه سجام

. مراجعه مشتری به سامانه اینترنتی سجام به نشانی sejam.ir

. انتخاب گزینه «ثبت نام در سجام»

. واردکردن شماره تلفن همراه (سیمکارت باید بنام مشتری باشد)

. دریافت کد تایید از طریق پیامک

. ورود به سامانه با داشتن کد تایید و کد ملی

. پرداخت هزینه ثبت نام در سامانه سجام

. تکمیل اطلاعات مشتری در سامانه سجام

. استعلام اطلاعات مشتری از نهادهای زیربط توسط سامانه

. ارسال نتیجه استعلام مشتری از طریق پیامک

. استعلام موفق: ارسال کد رهگیری

. استعلام ناموفق: ارسال مشکل موجود

. مراجعه مجدد به سامانه سجام با داشتن کد رهگیری

. انتخاب نحوه احراز هویت (حضوری یا غیرحضوری) توسط مشتری

. انجام مراحل احراز هویت، ثبت عکس و امضا مشتری

. پایان فرآیند احراز هویت

 

احراز هویت در سامانه سجام
احراز هویت در سامانه سجام

مراجعه و احراز هویت در سامانه سجام به نشانی sejam.ir

قدم دوم: دریافت کد بورس کالا

برای خرید خودرو از بورس کالا، دومین کاری که باید انجام دهید، دریافت کد بورسی است چراکه بدون داشتن این کد، امکان شرکت در فرآیندهای خرید و فروش خودرو در بورس را ندارید. کد بورسی را هم می‌توانید بصورت آنلاین (غیرحضوری) دریافت کنید و هم می‌توانید با مراجعه حضوری، کد بورسی را بگیرید. در ادامه متن، هر‌ دوی این روش‌ها را بیشتر توضیح می‌دهیم.

دریافت کد بورس مشتری بصورت آنلاین

آسان‌ترین روش برای دریافت کد بورس کالا، روش آنلاین است. در این روش، ابتدا باید مراحل احراز هویت را از طریق سجام انجام داده باشید و سپس به سامانه کارگزاری مربوطه، مراجعه کنید. اما خلاصه کارهایی که باید برای دریافت آنلاین کد بورس کالا انجام دهید عبارتند از:

. مراجعه به سامانه کارگزاری‌های آنلاین به نشانی ebgo.ir

. انتخاب یکی از کارگزاری‌ها به دلخواه مشتری

. کلیک روی گزینه «اخد کد آنلاین بورس کالا»

. وارد کردن کد ملی، شماره موبایل و کد امنیتی

. وارد کردن کد ارسال شده به مشاره موبایل

. تکمیل اطلاعات مشتری

. آپلود تصاویر اسناد مورد نیاز

. صدور کد بورسی برای مشتری

گرفتن کد بورس مشتری بصورت حضوری

برای دریافت کد بورس کالا بصورت حضوری، باید به یکی از کارگزاری‌های بورس مراجعه کنید و سپس مراحل زیر انجام می‌شود:

. ثبت، تکمیل و ارسال اطلاعات به بورس کالا

. صدور فایل تایید اطلاعات در سیستم و ارسال فایل برای مشتری

. امضا و ثبت اثر انگشت و تحویل اصل مدارک به کارگزاری

. تایید و تکمیل اطلاعات توسط کارگزاری و ارسال مجدد به بورس کالا

. تایید نهایی توسط بورس کالا

. صدور کد بورسی برای مشتری

دریافت کد بورس کالا

دریافت کد بورس کالا

دریافت کد بورس کالا

قدم سوم: افتتاح حساب وکالتی در بانک

بعد از دریافت کد بورس کالا، سومین کاری که در مراحل خرید خودرو از بورس کالا باید انجام دهید، افتتاح حساب وکالتی است. تمامی مشتریان برای انجام معاملات بورسی، باید «حساب وکالتی» مربوط به خودشان را داشته باشند که از طریق اکثر بانک‌ها، امکان افتتاح آن وجود دارد.

حساب وکالتی چیست؟

حساب وکالتی به این معنی است که شما به طرف مقابل‌تان (که می‌تواند بورس کالا یا خودروساز و … باشد) این اجازه را می‌دهید که از حساب‌ بانکی‌تان، پول برداشت کند.

به عنوان مثال، وقتی به بورس کالا، حساب وکالتی‌تان را تحویل می‌دهید، به این معنی است که بورس کالا، می‌تواند هزینه معاملات شما را از موجودی حساب وکالتی‌تان برداشت کند. یا به عنوان مثالی دیگر، اگر به ایران خودرو و سایپا، حساب وکالتی‌تان را بدهید، یعنی به آنها اجازه می‌دهید که موجودی حساب وکالتی شما را چک کنند و در صورت خرید خودرو از این شرکت‌ها، آنها می‌توانند مبلغ لازم جهت ثبت نام خودرو را از حساب وکالتی‌تان برداشت کنند.

اما درباره حساب وکالتی، باید چندین نکته را بدانید:

1- برای دریافت کد بورسی (که در مرحله قبل توضیح دادیم) الزامی به ثبت حساب وکالتی ندارید. یعنی می‌توانید بدون اعلام حساب وکالتی، ثبت نام کارگزاری را انجام دهید و کد آنلاین بورس کالا را دریافت کنید. سپس می‌توانید برای افتتاح حساب وکالتی اقدام کنید اما توجه داشته باشید که بعد از افتتاح حساب وکالتی، باید اطلاعات آن حساب را به کارگزاری مربوطه، ارائه نمایید.

2- اگر حساب وکالتی ندارید، در زمان ثبت نام در کارگزاری جهت دریافت کد آنلاین بورس کالا، باید یکی از بانک‌های مشخص شده در سامانه را انتخاب کنید تا معرفی‌نامه بورس برای شما صادر شود. حال با در دست داشتن این معرفی‌نامه، باید به بانک موردنظرتان مراجعه کرده و افتتاح حساب وکالتی را انجام دهید.

3- مجددا یادآوری می‌کنیم که جهت دریافت کد بورسی بصورت آنلاین، نیازی به اعلام حساب وکالتی ندارید. اما جهت انجام معاملات بورسی یا جهت خرید خودرو از بورس کالا، داشتن حساب وکالتی، الزامی است.

4- در زمان خرید و فروش خودرو در بورس کالا، تمام وجه معامله خودرو باید در حساب وکالتی شما موجود باشد. در زمان انجام معامله، این مبلغ بلوکه می‌شود و پس از موفقیت‌آمیز بودن انجام معامله، به حساب بورس کالا انتقال می‌یابد.

 

افتتاح حساب وکالتی در بانک

افتتاح «حساب وکالتی» در بانک

قدم چهارم: ثبت سفارش و واریز پیش پرداخت

چهارمین قدم برای خرید خودرو از بورس کالا، ثبت سفارش خرید خودروست. به عبارت بهتر، در روز عرضه خودرو در بورس کالا، فقط آن مشتریانی می‌توانند جهت خرید خودرو اقدام کنند که در مهلت زمان قانونی، ثبت سفارش خرید خودرو را انجام داده باشند:

(مشاهده محصولات آرین دیزل و دانلود کاتالوگ)

1- برای ثبت سفارش خرید خودرو از بورس، باید مبلغی از قیمت پایه خودرو (که توسط خودروساز اعلام می‌شود) را در حساب وکالتی واریز کنید. این مبلغ، ممکن است 10 درصد یا 25 درصد یا 30 درصد یا حتی 100 درصد قیمت پایه خودرو باشد.

2- انجام ثبت سفارش خرید خودرو، از زمان تایید عرضه، شروع می‌شود و تا روز قبل از شروع عرضه یا تا صبح روز عرضه نیز ادامه دارد. بدیهی است زمان دقیق ثبت سفارش، همواره از طریق سازمان بورس کالا یا از طریق شرکت خودروساز، اطلاع‌رسانی می‌شود.

 (اطلاعیه عرضه کامیونت‌های جک آرین دیزل در بورس کالای ایران- بهمن 1402)

با توجه به دو نکته‌ فوق، جهت اطلاع از مبلغ دقیق پیش پرداخت خرید خودرو و همچنین جهت اطلاع از زمان دقیق ثبت سفارش، باید به اطلاعیه‌های سازمان بورس کالا یا اطلاعیه‌های خودروساز مراجعه کنید.

(اطلاعیه عرضه کامیونت‌های جک آرین دیزل در بورس کالای ایران- بهمن 1402)

ثبت سفارش و واریز پیش پرداخت

ثبت سفارش و واریز پیش پرداخت

قدم پنجم: رعایت قوانین خرید خودرو از بورس

اگر تمام مراحل ثبت نام، افتتاح حساب و حتی واریز پیش پرداخت را انجام داده باشید، به این معنی نیست که مجاز به ثبت نام خودرو در بورس کالا هستید! چراکه برخی خودروسازان، قوانین و محدودیت‌های خاصی را برای متقاضیان خرید خودرو از بورس، تعیین کرده‌اند. به عنوان مثال، برای برخی از خودروهای عرضه شده در بورس:

1- ممکن است «محدودیت کد ملی» وجود داشته باشد. یعنی هر شخص حقیقی، فقط مجاز به خرید یک دستگاه خودرو از بورس کالاست.

2- ممکن است شرکت‌ها یا سازمان‌ها و به طور کلی «افراد حقوقی» مجاز به ثبت نام نباشند یا اینکه، ظرفیت خرید محدودی داشته باشند.

3- ممکن است افرادی که در عرضه‌های قبلی، موفق به خریداری خودرو از بورس شده‌اند، مجاز به ثبت نام مجدد نباشند.

قوانین و شرایط خرید خودرو از بورس، همواره قبل از روز عرضه، توسط سازمان بورس به اطلاع متقاضیان خواهد رسید.

 

رعایت قوانین خرید خودرو از بورس

رعایت قوانین خرید خودرو از بورس

قدم ششم: شرکت در فرآیند خرید خودرو

به محض شروع عرضه خودرو در زمان اعلام شده، رقابت مشتریان برای خریداری خودروها آغاز می‌شود. توجه داشته باشید که این رقابت، شبیه فرآیند مزایده است؛ یعنی هر کسیکه که بیشترین قیمت را داده باشد، بعنوان برنده رقابت نیز مشخص می‌گردد. اما در این میان، باید یه نکته دیگر را هم بدانید:

1- اگر تعداد تقاضای ثبت شده برای خرید خودرو، کمتر از ظرفیت عرضه خودروساز باشد، تمامی افرادی که ثبت سفارش کرده باشند، بعنوان برنده نهایی معرفی می‌شوند. در چنین شرایطی، اصطلاحاً می‌گویند که خودروها بدون رقابت فروخته شدند.

2- در شرایطی که رقابت میان خریداران نباشد، خودروها با همان قیمت پایه (که توسط خودروساز اعلام می‌گردد) به برندگان فروخته می‌شود.

3- در شرایطی که رقابت میان خریداران نباشد، خودروهایی که فروخته نمی‌شوند، به سیستم معاملات مچینگ سازمان بورس، وارد می‌شوند. یعنی پس از اتمام مهلت قانونی، همچنان امکان خرید این خودروها (با قیمت پایه) وجود دارد.

 

شرکت در فرآیند خرید خودرو

شرکت در فرآیند خرید خودرو

قدم هفتم: واریز کل قیمت خودرو توسط برندگان

خودروهایی که در بورس کالا عرضه می‌شوند، دارای قیمت پایه هستند که همان قیمت خام خودروساز است. بنابراین اگر در بورس کالا، موفق به خرید خودرو شدید، توجه داشته باشید که علاوه بر قیمت نهایی فروش خودرو، باید هزینه‌های زیر را هم بپردازید:

1- هزینه‌ جانبی خودرو: مانند عوارض شماره گذاری، خدمات پستی، بیمه شخص ثالث، صدور کارت و … که برای هر خودرو، متفاوت بوده و براساس تعرفه‌های دولتی محاسبه می‌شود.

2- هزینه‌ مالیات بر ارزش افزوده: که براساس «قیمت نهایی فروش» مشخص می‌شود و معمولا 9 درصد الی 13 درصد است. به عنوان مثال، اگر خودرویی با قیمت پایه 300 میلیون تومان در بورس کالا عرضه شود اما با قیمت نهایی 400 میلیون تومان به فروش برسد، مالیات بر ارزش افزوده را برمبنای قیمت 400 میلیون تومان محاسبه می‌کنند.

 

همچنین این نکته را فراموش نکنید که برای تسویه وجه خودروهای فروخته شده از طریق بورس کالا، «مهلت زمان قانونی» وجود دارد:

1- تمامی افرادی که از طریق بورس موفق به خرید خودرو شده‌اند، فقط 3 روز برای تکمیل وجه فرصت دارند.

2- اگر تسویه مالی خودروها تا ساعت 15 روز سوم انجام نشود، خریداران برای تسویه در روز چهارم باید جریمه پرداخت کنند. این جریمه بصورت روزانه محاسبه شده و معادل 0.25 درصد ارزش کل معامله است.

3- اگر تسویه مالی خودروها تا روز ششم (سه روز تسویه و سه روز جریمه) انجام نشود، معامله خودرو در بورس کالا باطل می‌شود و مشتری باید مبلغ 5.5 درصد ارزش کل معامله (پنج درصد برای هزینه فسخ و نیم درصد برای کارمزد) را بعنوان جریمه پرداخت کند.

 

واریز کل قیمت خودرو توسط برندگان

واریز کل قیمت خودرو توسط برندگان

قدم هشتم: تحویل گرفتن خودرو از بورس کالا

تمامی افرادی که موفق به خریداری خودرو از طریق تالار حراج باز شده‌اند، برای تحویل گرفتن خودروهای خریداری شده از بورس کالا، باید مراحل زیر را انجام دهند:

. تسویه حساب نهایی در مهلت قانونی

. ارائه مستندات مربوط به واریز وجه و انتخاب نمایندگی

. اطلاع دادن به کارگزاری (حضوری یا غیرحضوری)

. ارائه مستندات به شرکت فروشنده خودرو

. تکمیل مراحل ثبت نام در شرکت فروشنده و تحویل گرفتن خودرو

 

تحویل گرفتن خودرو از بورس کالا

تحویل خودرو

سوالات متداول

مبلغ پیش پرداخت جهت بورس 10 درصد می باشد و در حساب وکالتی باید مسدود باشد.

بر اساس شرایط متغییر می باشد (آخرین قیمت ها: کامیونت 6 تن قیمت پایه 1.680 / کامیونت 8 تن قیمت پایه :1.716 / کامیونت 9 تن قیمت پایه:1.754)

قیمت نهایی یر اساس قیمت که مشتری در بورس کالا قیمت گذاری میکنه + هزینه شماره گذاری + مالیات و بیمه (سال آینده مشخص میشه)

طبق بخش نامه فروش بورس کالا

مرحله اول (10 درصد زمان قیمت گذاری    مرحله دوم / پس از مشخص شدن برنده 7 تا 10 روز جهت پرداخت نهایی / مرحله سوم قبل از تحویل خودرو(مالیات . بیمه . شماره گذاری)

برای حذف هزینه  واسطه ها و دسترسی مشتری به خودرو مورد نیاز و افزایش شفافیت معامله ها

پس از برنده شدن جهت تکمیل پرونده باید یکی از نماینده ها را انتخاب کند

در حال حاظر خبر و هر گونه بخش نامه فروش به نماینده ها اطلاع رسانی خواهد شد.

امیدواریم با استفاده از این آموزش بتوانید نسبت به خرید محصولات آرین دیزل در بورس کالا  اقدام کنید.

اگر در رابطه با خرید محصولات آرین دیزل در بورس کالا، سوال و یا مشکلی داشتید از طریق راه های ارتباطی با ما میان بگذارید تا در سریعترین زمان ممکن پاسخگوی شما باشم.